• 03 734 30 10
  • Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
LIČKANJE KORUZE V JURKLOŠTRU

LIČKANJE KORUZE V JURKLOŠTRU

Ker se naš vrtec nahaja blizu kmetij oziroma podeželja, nas je zanimalo, kako so včasih ličkali koruzo. Odšli smo na igrišče, kjer nas je čakalo presenečenje – velik kup koruze, ki je čakala na pridne roke, ki jo bodo ličkale, česar so se otroci lotili z velikim navdušenjem. Ko je bila vsa koruza zličkana, smo jo povezali v pare ter z njimi okrasili ograjo igrišča in terase vrtca. Zavrgli pa nismo niti ličja, saj ga bomo porabili za izdelovanje jesenske dekoracije. V naslednjih dneh nas namreč čaka še spoznavanje nekaterih drugih jesenskih opravil.

Lepo je, da vzgajamo otroke tako, da se zavedajo pomena zdrave domače hrane ter ohranjanja ljudskih običajev, saj bodo drugače utonili v pozabo, s tem pa tudi zavedanje, kako so se naši predniki morali potruditi, da so si pridelali hrano zase in za svojo družino.

Ker pa so vsa ta opravila vesela in so v takem vzdušju potekala tudi včasih, smo si tudi mi prepevali različne pesmi in ena izmed njih je bila naslednja:


»Oj, lepo je res na deželi,
kjer hiš’ca na samem stoji.
Okol’ so pa hribčki zeleni,
to mene najbolj veseli.
Vsak kmetič ‘ma svoje veselje,
če pridno, pošteno živi.
Čez dan si zažvižga, zapoje,
zvečer pa prav sladko zaspi.«
(Ljudska)

Vzgojiteljici Jasmina Perc in Zlatka Vešligaj


© 1945 - 2022 Vse pravice Vrtec Laško - Izvedba zORBIT s.p.